23 Mayıs 2014 Cuma

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Geliyor. Seçim yaz ortasında!.. O halde ne yapmalıyız?...

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ GELİYOR. TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE İLK KEZ BİR CUMHURBAŞKANI SEÇECEĞİMİZE GÖRE BU FIRSATI SONUNA KADAR KULLANMALIYIZ. AMA SEÇİM YAZIN TAM ORTASINDA. BİRÇOK KİŞİ YAZLIKTA OLACAK, YAŞADIKLARI KENTLERİN DIŞINDA. O ZAMAN OY KULLANMAYACAK MIYIZ ?
TAM TERSİNE KULLANMALIYIZ !
O HALDE NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?
LÜTFEN GRUPLARINIZA, PARTİLERE, TÜM ÜLKEYE YAYALIM !!!
"Seçmen listelerine YSK  bilgisayarı nüfus idaresindeki 1. adres kayıtlarına bakarak karar veriyor. Herkes yazlığındaki ilçe nüfus idaresine giderek yazlığını ​birinci ​adres olarak kaydettirecek. Bilgisayar da seçmenin yazlığına seçmen kağıdı verecek.
​E​ğer geç kalırsanız gene nüfus idaresine gidip birinci adres kaydı yaptırıp sonra ilçe seçim kuruluna fatura vs. istedikleri belgeleri vereceksiniz.
H​akim de size yazlıkta oy kullanma hakkı tanıyacak. 
Seçimlerin yapılacağı tarihte devamlı ikamet ettiğim adreste değil de, başka bir yerde olacağım. Örneğin Üsküdar Mahallesi’nde ikamet ettiğim halde, seçim döneminde yazlığımda bulunacağım. Ne yapmalıyım?
Listeler askıdan indirilmeden önce yazlığınızın bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak yerleşim yeri adresinizi değiştirirseniz oyunuzu yazlık evinizin olduğu yerde kullanabilirsiniz.
Üniversite öğrencileri okudukları şehirde seçmen kütüğüne nasıl kayıt yaptırabilirler ?
Yüksek Seçim Kurulu'nun 07.03.2011 gün ve 2011/158 sayılı kararı ile Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını gösterir 140/Isayılı genelgenin 7. maddesinin (c) bendine göre öğrenci olup,seçmen niteliği taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduğunu belirten ve yurt müdürlüğünden ise o yurtta kaldığını belirten belgeyi almalıdır. Bu belgelerle yurdun bulunduğu bölgenin İlçe Nüfus Müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler.
[publicize twitter][publicize facebook][category duyuru][tags DUYURU, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder